2018 Local election results

Seats won

  • The Conservative Party: 25
  • Hornchurch Residents Association: 8
  • Upminster and Cranham Residents Association: 6
  • Labour Party: 5
  • Rainham and Wennington Independent Residents Group: 3
  • Harold Wood Hill Park Residents Association: 3
  • South Hornchurch Independent Residents Group: 2
  • Independent: 1
  • The Harold Hill Independent Party: 1

No party has gained overall control of Havering Council.

Full breakdown per ward

Brooklands

Candidate Party Total votes
Robert Michael John Benham - Elected The Conservative Party Candidate 2342
Peter Christopher Davies Liberal Democrat 240
Stephen Frederick Kimber UKIP 290
Angelina Leatherbarrow Labour Party 1592
Josephine Longhurst Green Party Candidate 344
Vidyotama Persaud - Elected The Conservative Party Candidate 2138
Taimaz Ranjbaran  Labour Party 1335
Robert Ritchie Labour Party 1377
Timothy Paul George Ryan - Elected The Conservative Party Candidate 2146

Turnout: 32.51 percent

Cranham

Candidate Party Total votes
Clarence Cornelius Barrett - Elected Upminster and Cranham Residents Association 2817
Peter Caton Green Party Candidate 325
Paul Victor Connew Conservative Party Candidate 974
Kate Louise Darvill Labour Party 475
Poh Cheong Foong Conservative Party Candidate 593
Gillian Ford - Elected Upminster and Cranham Residents Association 2932
Henry Frost Conservative Party Candidate 769
Helen Sandra Johnson UKIP 274
John McKernan Labour Party 415
John Frederick Millard Labour Party 287
John Tyler - Elected Upminster and Cranham Residents Association 2502

Turnout: 43.09 percent

Elm Park

Candidate Party Total votes
Alfie Jake Cooper The Conservative Party Candidate 756
Simon Maurice Darvill Labour Party 776
Shane Reece Forster Liberal Democrat 78
Gerald Leslie Haines Green Party Candidate 149
Philip George Martin UKIP 281
Sally Anne Miller - Elected Hornchurch Residents Association 2012
Barry Mugglestone - Elected Hornchurch Residents Association 2160
Stephanie Jane Nunn - Elected Hornchurch Residents Association 2079
Barry John Oddy The Conservative Party Candidate 648
Rebbecca Lisa Oddy The Conservative Party Candidate 549
Carol Palmer Labour Party 732
Umair Saeed Labour Party 604

Turnout: 37.52 percent

Emerson Park

Candidate Party Total votes
Susan Tracy Bearman Labour Party 553
Laurance Robert Garrard Havering Residents Association Emerson Park Ward 1491
David Godwin Havering Residents Association Emerson Park Ward 1434
Anil Kumar Gupta Labour Party 570
David James Johnson UKIP 269
Edwyn Dominic Mayhew Labour Party 448
Robert John Perry - Elected Conservative Party Candidate 1790
Ian Michael Pirie Green Party Candidate 187
Graham Richard Potter Liberal Democrat 89
Roger Edward Ramsey - Elected Conservative Party Candidate 1857
John Stone Havering Residents Association Emerson Park Ward 1393
Matthew James Sutton - Elected Conservative Party Candidate 1495

Turnout: 41.18 percent

Gooshays

Candidate Party Total votes
Isabelle Alexander Harold Wood Hill Park Residents Association 197
Carole Anne Beth - Elected Labour Party 1100
Sam Brown The Harold Hill Independent Party 915
Ben Albert John Buckland UKIP 479
Adam Curtis Labour Party 910
Irene Lily Eagling Harold Wood Hill Park Residents Association 147
Kevin Henry Layzell National Front 50
Paul Stephen McGeary - Elected Labour Party 973
Katie Morant Green Party Candidate 173
Lorraine Moss The Harold Hill Independent Party 839
John Christopher Porter Liberal Democrat 99
Patricia Ann Rumble UKIP 382
Gregory Ayodeji Samuel Conservative Party Candidate 693
Janet Susan Sargent - Elected The Harold Hill Independent Party 956
Dominic Noel Swan Conservative Party Candidate 592
Lawrence James Webb UKIP 383
Joseph Godfrey Webster Conservative Party Candidate 619
Lucia Quirino Wise Harold Wood Hill Park Residents Association 160

Turnout: 26.60 percent

Hacton

Candidate Party Total votes
David John Beesley Green Party Candidate 200
Patricia Ann Taylor Clark Conservative Party Candidate 781
Michael Davis Labour Party 567
Louis Nicol Dodin - Elected Hornchurch Residents Association 2483
Sinead Claire Earley Labour Party 533
Susan Ann Jiggens Labour Party 522
Jeffrey William Long UKIP 289
Raymond Paul Morgon - Elected Hornchurch Residents Association 2653
Mazim Izuchukwu Nwafor Conservative Party Candidate 630
Carol Ann Perry Conservative Party Candidate 807
Reginald Whitney - Elected Hornchurch Residents Association 2286
Andrew Willmer Liberal Democrat 102

Turnout: 40.93 percent

Harold Wood

Candidate Party Total votes
Jonathan William Albert Coles Liberal Democrat 182
Brian Edward Eagling - Elected Harold Wood Hill Park Residents Association 2804
Martin Robert Goode - Elected Harold Wood Hill Park Residents Association 2668
Michail Koufalitakis Conservative Party Candidate 539
Ashok Kumar Conservative Party Candidate 448
Christine Ann McGeary Labour Party 651
Patrick Thomas Murray Labour Party 607
Frederick Harold Victor Thompson Conservative Party Candidate 530
Paul Walter Thurtle UKIP 252
Darren Christopher Wise - Elected Harold Wood Hill Park Residents Association 2566
Desmond David Withrington Labour Party 522

Turnout: 36.93 percent

Havering Park

Candidate Party Total votes
Raymond Alan Best - Elected The Conservative Party Candidate 2088
John Edward Crowder - Elected The Conservative Party Candidate 2001
David Richard Anthony Dawson Labour Party 820
Peter John Hobday Liberal Democrat 190
Andrew Henry Longhurst Green Party Candidate 356
David Robert Rumble UKIP 370
Birendra Singh Labour Party 678
Carol Lesley Singh Labour Party 687
Christine Violet Vickery - Elected The Conservative Party Candidate 1865

Turnout: 32.10 percent

Heaton

Candidate Party Total votes
Wendy Brice-Thompson Conservative Party Candidate 904
Christopher John Cooper The Harold Hill Independent Party 843
Keith Ernest Darvill - Elected Labour Party 1109
John Frederick Deeks Liberal Democrat 105
Ian Roy de Wulverton UKIP 557
Philip Joseph Hyde The Harold Hill Independent Party 673
Ramota Lawal - Elected Labour Party 1050
Denis Raymond O`Flynn - Elected Labour Party 1063
Garry Lee Pain Conservative Party Candidate 723
Brian John Parker UKIP 367
John Walter Thurtle UKIP 296
Keith Frank Wells Conservative Party Candidate 829

Turnout: 30.18 percent

Hylands

Candidate Party Total votes
Susan Roma Brewington Liberal Democrat 91
Neil Wilson Brindley Labour Party 667
Jody Marie Ganly Hornchurch Residents Association 1121
Derek Thomas Ganly Hornchurch Residents Association 1215
Amanda Jane Haines Green Party Candidate 203
Mohammed Quamrul Hassan Labour Party 602
David Malillos-Cabezas Hornchurch Residents Association 1138
Christine Smith - Elected The Conservative Party Candidate 2527
Andromahi Themistocli - Elected The Conservative Party Candidate 2539
Robert Tomlinson Labour Party 631
Ciaran John White - Elected The Conservative Party Candidate 2425

Turnout: 42.34 percent

Mawneys

Candidate Party Total votes
Nina Jane Bailey UKIP 354
Jason David Frost - Elected The Conservative Party Candidate 2446
Ian James Labour Party 623
Stewart Adrian Mott Liberal Democrat 145
Daniel Alan Nichols Labour Party 593
Dilipkumar Shivabhai Patel - Elected The Conservative Party Candidate 2276
Raymond John Shaw Labour Party 505
Carol Margaret Smith - Elected The Conservative Party Candidate 2227
Graham Frank Trew Havering Residents Association 492
Linda Ann Trew Havering Residents Association 631

Turnout: 36.90 percent

Pettits

Candidate Party Total votes
David Colin Bower Liberal Democrat 191
John Victor Clarke Pettits Residents Association 1215
Philippa Crowder - Elected The Conservative Party Candidate 2143
Osman Ali Dervish - Elected The Conservative Party Candidate 1933
Samantha Lammin Pettits Residents Association 1185
Robby Misir - Elected The Conservative Party Candidate 1893
Christopher William Purnell Labour Party 577
Denis Henry Stevens Pettits Residents Association 1461
Peter Edward Wheelband Labour Party 630
Michael Derek Wood Labour Party 521

Turnout: 38.56 percent

Rainham and Wennington

Candidate Party Total votes
Kim Arrowsmith Labour Party 841
John Arthur Clark The Conservative Party Candidate 557
Julian Leonard Victor Clark UKIP 351
David Warren Durant - Elected Rainham & Wennington Independent Residents Group 1011
Tony Wayne Durdin - Elected Rainham & Wennington Independent Residents Group 981
Christopher Freeman Labour Party 753
Fay Georgina Hough Labour Party 907
Billy Rhys Kensit The Conservative Party Candidate 357
Jacqueline May McArdle Independent 653
Azzees Dee Minott Green Party Candidate 191
Sue Patricia Ospreay Independent 913
Keith Alan Roberts Independent 710
Eileen Rosina Rosindell The Conservative Party Candidate 332
Jeffrey Tucker - Elected Rainham & Wennington Independent Residents Group 1387

Turnout: 35.15 percent

Romford Town

Candidate Party Total votes
Neil Cassidy Labour Party 1478
Joshua Mark Chapman - Elected The Conservative Party Candidate 2617
Thomas Patrick Clarke Liberal Democrat 344
Emma Elizabeth Hamblett Labour Party 1443
Judith Margaret Holt - Elected The Conservative Party Candidate 2462
David Hughes Green Party Candidate 422
Nisha Dilipkumar Patel - Elected The Conservative Party Candidate 2102
Tyrone Joseph Patten-Walsh UKIP 344
Kerrie Marie Sait Liberal Democrat 345
Ian Victor Sanderson Liberal Democrat 323
Michael Patrick Yore Labour Party 1288

Turnout: 36.06 percent

Saint Andrews

Candidate Party Total votes
Malvin Paul Brown UKIP 369
Janet Patricia Davis Labour Party 709
Danuta Gorzynska-Hart Green Party Candidate 248
Paul Alan Middleton - Elected Hornchurch Residents Association 1738
John Christopher Mylod - Elected Conservative Party Candidate 1626
Gerald Finbar O`Sullivan - Elected Hornchurch Residents Association 1705
Richard Rimkus Conservative Party Candidate 1438
Jeffery George Stafford Labour Party 576
Christopher Stephen Sutton Conservative Party Candidate 1491
Keith Ian Taffs Labour Party 546
Denise Underwood British National Party Local People First 123
Bryan Thomas Vincent Hornchurch Residents Association 1601
David Charles Williams Liberal Democrat 119

Turnout: 39.43 percent

South Hornchurch

Candidate Party Total votes
Mohammad Shahrar Ali Green Party Candidate 165
Phillip Peter Bowen South Hornchurch Independent Residents Group 811
Georgie Lawrence Brind The Conservative Party Candidate 634
Patricia Mary Brown Labour Party 1043
Michael Deon-Burton - Elected Independent 1312
Tammey Kim Farquhar The Conservative Party Candidate 422
Jane Lisa Fellowes UKIP 315
Trevor Roland McKeever Labour Party 1019
Grant George Rose The Conservative Party Candidate 561
Natasha Anne Summers - Elected South Hornchurch Independent Residents Group 1362
Nicholas George West Labour Party 939
Graham Keith Williamson - Elected South Hornchurch Independent Residents Group 1286

Turnout: 32.43 percent

Squirrels Heath

Candidate Party Total votes
Joseph MacVeigh Labour Party 801
John McCole Labour Party 751
Sophia Mousoulides Labour Party 793
Madge Victoria Mulliner Liberal Democrat 337
Melvin John Wallace - Elected The Conservative Party Candidate 2507
Damian John White - Elected The Conservative Party Candidate 2392
Michael John White - Elected The Conservative Party Candidate 2409
Victoria Wiseman Green Party Candidate 519

Turnout: 35.27 percent

Upminster

Candidate Party Total votes
Bruce Edwin Keith Carter Liberal Democrat 148
Patrick William Chalk Labour Party 459
Melanie Jane Collins Green Party Candidate 358
Susan Gillian Connew Conservative Party Candidate 1147
Julia Betina Darvill Labour Party 517
James John Richard Fellowes UKIP 177
Linda Rose Hawthorn - Elected Upminster and Cranham Residents Association 3142
Ronald Frederick Charles Ower - Elected Upminster and Cranham Residents Association 3109
Anastasia Jemimah Ravenall Conservative Party Candidate 743
John Gregory Sullivan Labour Party 418
Danny Robert Herbert George Weedon Conservative Party Candidate 776
Christopher Wilkins - Elected Upminster and Cranham Residents Association 2908

Turnout: 45.47 percent

How would you rate this page?

Rate this page

Thank you for rating this page.
You can also choose to leave us feedback.